Svědění u ekzému a vliv pH

                      pH  ( anglicky potential of hydrogen) znamená potenciál vodíku v roztoku a vyjadřuje se číslem od 1 až po 14. Přitom voda má při standardních podmínkách pH rovno 7. U kyselin je pH menší než 7 a čím menší číslo, tím je kyselina silnější a obráceně, čím vyšší číslo nad 7 směrem k 14, tím je silnější zásada. V kosmetice pomocí pH faktoru můžeme sledovat jejich fyzikální vlastnosti. Zda jsou kyselé či zásadité. pH faktor ochranného kožního krytu je jedním z výrazných příčin svědění kůže.

            Zdravá pokožka je kryta ochranným filmem, který má pH slabě kyselé – od 4,8 do 5,7. Ochranný film zabraňuje přemnožení škodlivých mikroorganizmů, usnadňuje odlupování odumřelých kožních buněk a pomáhá i k regeneraci kůže. Pokud ale dojde k jeho narušení, například určitým onemocněním kůže či používáním nevhodných mýdel, která jsou obyčejně alkalická, pH kůže se začne přibližovat k hranici pH 7, tedy k neutrálnímu prostředí. Toto prostředí je vhodné pro přemnožení různých patogenních mikroorganizmů na kůži. Neutrální prostředí v konečném důsledku poškozuje kůži, která je suchá, dehydratovaná a svědí.

           Obzvláště patrné to je u ekzematicky změněné kůže, kdy špatná volba mýdla, může vést k ataku onemocnění. Ke zhoršení ekzému ale může vést i časté používání vody na pokožku, která je neutrální, tedy pH-7. Při narušení pH ochranného filmu se u zdravé pokožky pH kůže obnoví za asi 3 hod., u nemocné, resp. u ekzematické pokožky je čas obnovy mnohem delší, pokud k ní vůbec dojde. A v tento moment přicházejí na řadu kvalitní kosmetické přípravky, které pomáhají kůži obnovit pH ochranného filmu, hydratují ji a dodávají ji výživu.

            Jednou z takových kosmetik, která obnovuje pH pokožky a obnovuje její ochranný kryt je Epiderma – specialista na problematickou kůži. Jak jsem se již zmiňoval výše, jednou z příčin svědění kůže je její vysoké pH. Kůže je suchá, zarudlá a svědí. Na začátku celého klidnícího procesu je nejdůležitější potlačit svědění, aby se původní rány měly čas zhojit. To se lehce řekne, ale těžko provádí. Doporučuje se, ekzematická místa hladit bříšky prstů. Není to taková úleva jako se podrbat, ale sníží to pocit svědění.

            Výrobky značky Epiderma mají pH vždy přizpůsobené danému onemocnění kůže. Například u ekzému má Epiderma pH 4,2 až 5,0. Vzhledem k tomu, že kůže u ekzému má vyšší pH faktor, kolem 5,8 a výš, až do neutrálního prostředí s pH 7, jak jsme již říkali, je právě zvýšená kyselost přípravků Epidermy ta správná volba, aby kůže korigovala v průběhu 3 až 7 dnů své pH na lehce kyselé prostředí a začala si sama vytvářet svůj nový ochranný film, který za pomocí Epidermy celý proces zklidní. Nižším ( kyselým) pH se zlikvidují cizí choroboplodné organizmy, které ekzém vždy zhoršují a jsou jednou z příčin vyvolání vzniku ekzému. Zhruba po jenom týdnu, kdy se pH pokožky vyrovná pH Epidermy – nepříznivé příznaky mizí.

V době klidnění kůže přicházejí na řadu i další regenerační složky Epidermy, které ve svých mixturách obsahuje. A že jich je mnoho. Ale to je námět na další povídání.

Pro značku Epiderma zpracoval:  MUDr Jiří Skalický

 

 

 

           

Září 9, 2018

  • Jen bych doplnila ne jen u exému, ale i u lupenky. Aby si přečetli i lupenkáří. Je důležité vytrvat i přez počáteční pálení. Po týdnu úleva.

  • Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *