Betulin – účinky břízy

Bříza a v ní obsažený betulin je prastará látka. Je obsažena v kůře břízy a dává ji bělostný vzhled. Chemicky se jedná o přirozeně se vyskytující triperten. Betulin se v posledních deseti letech intenzívně zkoumá pro jeho zajímavé účinky – zejména pro ochrannou funkci jater, pro jeho výrazné protizánětlivé a protivirové účinky. Tyto účinky jsou všeobecně známé z historie používání extraktu z břízy a to z kůry anebo z listí. Nyní se vědecky zjišťuje, proč tomu tak je.

U zánětů se podařilo vědcům zjistit, že betulin působí na enzym lipooxygenáza a tím snižuje možnost vzniku zánětu. Laicky řečeno.

Tohoto faktu se hojně využívá v léčbě zánětů kůže, artritid a dalších zánětů lidského organizmu.

Betulin si dobře poradí se zánětem kůže jako např. s atopickým ekzémem: odvary z listí či z kůry břízy a následné obklady napuštěné touto látkou ekzém klidní. To samé platí u lupénky – zde si nejsou zatím vědci jisti, jakým mechanizmem dochází ke zlepšení kůže při lupénce, ale faktem je, že některá ložiska lupénky se zklidní. Lupénka, jak je všem známé, není v současné době léčitelná, ale lze ji držet pod kontrolu různými bylinnými odvary, jako např. z břízy. Betulin má tedy zajímavé protizánětlivé účinky na kůži. Tohoto faktu si všimla Epiderma, která vyvinula Betuldiol, který potencuje účinky betulinu.

V poslední době se však ukazuje, že betulin může být i zabiják na určitý druh rakoviny a má protivirové účinky. Betulin zapříčiňuje, že některé nádorové buňky zahájí proces sebe destrukce – apoptózu a tím se nádor zničí. Betulin je tedy další přírodní látkou, která stojí za zkoumání. 

Jak je patrné, tak betulin je velkým zabijákem ekzémů, lupénky, seborey, nádorů. Ale tím to nekončí. Vstupuje také do metabolizmu cholesterolu a mastných kyselin. Tím pádem snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a zamezuje tvorbě sklerotických plátů. 

Srpen 26, 2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *