Seboroická dermatitida u kojenců

Seboroická dermatitida se u kojenců projevuje jako nahnědlá, žlutavě-bílá krusta, stroupek ve vlasech, rozmístěná hlavně ve vlasové části hlavičky (případně i na uších, čele, obočí, víčkách, na ramenou, pažích, hýždích, tříslech, nebo podkolení), která má tendenci se odlupovat a na pohled vypadá jako lupy. Ve většině případů se objevuje hlavně v prvních týdnech života dítěte a taktéž dětem zmizí buď v prvních týdnech, či měsících života, ale může u nich přetrvat i několik let. Proč ale přetrvá u některých dětí i v pozdějším věku a nebo proč se znovu v pozdějším věku zase objeví, není zatím lékařům známo a je předmětem stálého zkoumání. Důvodem ale určitě není nedostatečná hygiena a nebo alergie.

Seboroickou dermatitidu má tedy hned po narození drtivá většina novorozených dětí. Její vliv na zdraví dítěte není žádný, spíše se jedná jen o kosmetický “problém” nevábící oku, za kterým stojí nadměrná funkce mazových žlázek, která se časem sama upraví. Seborea děti nijak nebolí, obvykle ani nesvědí, nemají pocit pálení zasažené oblasti apod. a není ani nakažlivá. Ve vzácných případech intenzivního výskytu seborei na těle může mít dítě pocit, že se musí neustále škrábat, protože ho krustičky svědí.

Není-li seborea klasická, tedy umístěna jen na hlavičce dítěte, nebo pokud ložiska krvácí nebo se nějak rozšiřují, je vhodné a zapotřebí vyhledat lékaře. To samé platí i v tom případě, kdy se stav seborei nezlepšuje po několik týdnů.

Červenec 10, 2018

Štítky: , , ,

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.